Nenechte se napálit při výběru stavby krbu!

Každý ve svém okolí najdete tzv. „kamnáře“, který Vám postaví krby nebo kamna za poloviční cenu. Jenže celý projekt stavby má spousty zákonitostí, na které odborníci tohoto typu neberou ohled. Za několik let se tak celá stavba musí předělávat. Stojí to Váš drahocenný čas, peníze a nervy. Je to stejné, jako když si nenecháte v autobazaru prověřit auto. Koupíte krásný naleštěný bourák za půl ceny, jenže za měsíc se porouchá motor, za další zase něco jiného a Vy tak nakonec investujete více, než kdybyste si nechal vše prověřit a zaplatil raději o pár tisíc více za opravdovou kvalitu!

Připravili jsme proto pro Vás několik stěžejních bodů, na které je třeba si dát pozor, tak abyste si další roky užívali bez zbytečných starostí kvalitních krbů a vysněného pohledu v pohodlí Vašeho domova.

1) Bez komína to nejde

S výjimkou kamen na biolíh a nebo napodobeniny kamen, kdy v napodobenině ohniště bliká elektřina (ohniště může být simulováno i displejem), se bez komína neobejdeme a vyžadují jej i kamna plynová. Důležitý je technický stav (dlouho nepoužívaný komín vyžaduje revizi a často především vyvložkování), jeho výška a také průměr kouřovodu. Tato kritéria rozhodují o objem vzduchu, který je komín schopen odvádět, čemuž odpovídá maximální možný výkon kamen. Pokud dům není vybaven komínem, je nejsnadnější cestou instalace komína nerezového. Je rychlá a stavební zásahy jsou minimální. Navíc se takový komín stane vítaným oživením architektonického vzhledu mnohé budovy.

text2984-xxxxF4

KOMPLETNÍ SERVIS PRO VÁŠ VYSNĚNÝ KRB

2) Bez pevné podlahy také ne

V ideálním případě je třeba nechat odborníkem zkontrolovat stav podlahy včetně její nosnosti. Samozřejmostí je nehořlavý podklad, proto je třeba položit na dřevěné podlahy alespoň kousek plechu či skla apod, přičemž podložka musí kamna přesahovat alespoň o 10 cm ze stran a o 30 cm zepředu. Ideální je pro kamna umístění na podlahu s dlažbou.

3) Materiál na prvním místě

Nejčastěji lidé kupují kamna litinová, ocelová a nebo kamna s obkladem, který může být též kachlový. Litinová kamna jsou nejodolnější a nejefektivnější, jelikož vydávají teplo i dlouho po vyhasnutí ohně. Ještě déle však vyzařují teplo kamna kachlová, ovšem náběh mají pomalejší. Nejprve vydávají teplo jen přes sklo. Nakonec však kachle sálají teplo i hodiny po vyhasnutí ohniště. Dejte si pozor na hmotnost kamen, čím jsou lehčí, tím je vyšší pravděpodobnost nekvalitního produktu. Kvalitní výrobek též poznáme podle vnitřní výbavy. Kamna vybavená šamotem budou zaručeně kvalitní.

“ Udělejte správný výběr a pak propadněte dokonalosti ohně“